Monday, 23 May 2016
MORNING TUTORIALS, 9:00 – 12:30
T01. Designing 5G Networks: an Energy Efficient Perspective (PDF)
Room: Meeting Room 409, Level 4
Presenters: Fabrizio Granelli (University of Trento), Marco Di Renzo (University of Paris), Christos Verikoukis, (Telecommunications Technological Centre of Catalonia) & Abbas Jamalipour (University of Sydney)
Room: Meeting Room 409, Level 4
Presenters: Fabrizio Granelli (University of Trento), Marco Di Renzo (University of Paris), Christos Verikoukis, (Telecommunications Technological Centre of Catalonia) & Abbas Jamalipour (University of Sydney)
T02. LTE Mobility Security and Virtualization (PDF)
Room: Meeting Room 402, Level 4
Presenters: Ashutosh Dutta (AT&T) & Roger Piqueras Jover (Bloomberg LP)
T03. Advanced Ad Hoc and Mesh Networks: From Theoretical to Practical (PDF)
Room: Meeting Room 407, Level 4
Presenter: Jiajia Liu (Xidian University)
T04. Mobile Crowdsourcing: Incentives, Trust, and Privacy (PDF)
Room: Meeting Room 406, Level 4
Presenters: Salil Kanhere (University of New South Wales) & Tony T. Luo (Institute for Infocomm Research)
Room: Meeting Room 406, Level 4
Presenters: Salil Kanhere (University of New South Wales) & Tony T. Luo (Institute for Infocomm Research)
AFTERNOON TUTORIALS, 14:00 – 17:30
T05. Greening Big Data Networks (PDF)
Room: Meeting Room 303, Level 3
Presenter: Jaafar Elmirghani (University of Leeds)
T06. Denial of Service Attacks on the Smart Grid: Classification, Solutions, and Challenges (PDF)
Room: Meeting Room 302, Level 3
Presenters: Kemal Bicakci (TOBB University of Economics and Technology) & Suleyman Uludag (University of Michigan - Flint)
Room: Meeting Room 303, Level 3
Presenter: Jaafar Elmirghani (University of Leeds)
T06. Denial of Service Attacks on the Smart Grid: Classification, Solutions, and Challenges (PDF)
Room: Meeting Room 302, Level 3
Presenters: Kemal Bicakci (TOBB University of Economics and Technology) & Suleyman Uludag (University of Michigan - Flint)
T07. Distributed Mobility Management Towards Software Defined Networking (PDF)
Room: Meeting Room 406, Level 4
Presenters: Jong Hyouk Lee (Sangmyung University) & H Anthony Chan (Huawei Technologies)
T08. Towards 5G: Carrier-Grade Programmable Virtual Mobile Networks (PDF)
Room: Meeting Room 409, Level 4
Presenter: Tarik Taleb (Aalto University)
T09. Back-haul/Front-haul Technologies for Heterogeneous Small Cell Networks (PDF)
Room: Meeting Room 408, Level 4
Presenters: Muhammad Zeeshan Shakir (Carleton University) & Mohamed-Slim Alouini (King Abdullah University of Science and Technology)
T10. Nanoscale Wireless Networking: Opportunities, Challenges, and Recent Advances (PDF)
Room: Meeting Room 407, Level 4
Presenter: Mahbub Hassan (University of New South Wales)
Friday, 27 May 2016
MORNING TUTORIALS, 9:00 – 12:30
T12. Energy Efficient Broadband Access (PDF)
Room: Meeting Room 302, Level 3
Presenter: Nirwan Ansari (New Jersey Institute of Technology)
T13. Big Sensed Data: Evolution, Challenges and Practical Directions (PDF)
Room: Meeting Room 303, Level 3
Presenters: Hossam Hassanein & Sharief Oteafy (Queen’s University)
T14. Centralized Radio Access Networks: Moving Baseband to the Cloud (PDF)
Room: Meeting Room 402, Level 4
Presenters: Matthew Valenti (West Virginia University), Peter Rost (Nokia Networks) & Aleksandra Checko (MTI Radiocomp)
T15. Emerging Concepts and Technologies towards 5G+ Wireless Networks (PDF)
Room: Meeting Room 401, Level 4
Presenter: Halim Yanikomeroglu (Carleton University)
T16. Radio Resource and Interference Management in 5G Cellular Networks: A Tutorial (PDF)
Room: Meeting Room 404, Level 4
Presenters: Ekram Hossain (University of Manitoba) & Mehdi Rasti (Amirkabir University of Technology)
AFTERNOON TUTORIALS, 14:00 – 17:30
T17. Network Coding: From Theory to Practice (PDF)
Room: Meeting Room 304, Level 3
Presenters: Frank Fitzek (Technical University Dresden) & Muriel Medard (MIT)
T18. Wireless Caching towards 5G: Network Coding and PHY Considerations (PDF)
Room: Meeting Room 406, Level 4
Presenter: Petros Elia (EURECOM France)
T19. Understanding Small Cell Networks: The Present and The Future (PDF)
Room: Meeting Room 405, Level 4
Presenters: David Lopez-Perez (Alcatel-Lucent, Ireland) & Ming Ding (NICTA, Australia)
T20. Distributed Resource Allocation for 5G Communications and Networks (PDF)
Room: Meeting Room 404, Level 4
Presenters: Lingyang Song (Peking University) & Zhu Han (University of Houston)
Room: Meeting Room 402, Level 4
Presenters: Matthew Valenti (West Virginia University), Peter Rost (Nokia Networks) & Aleksandra Checko (MTI Radiocomp)
T15. Emerging Concepts and Technologies towards 5G+ Wireless Networks (PDF)
Room: Meeting Room 401, Level 4
Presenter: Halim Yanikomeroglu (Carleton University)
T16. Radio Resource and Interference Management in 5G Cellular Networks: A Tutorial (PDF)
Room: Meeting Room 404, Level 4
Presenters: Ekram Hossain (University of Manitoba) & Mehdi Rasti (Amirkabir University of Technology)
AFTERNOON TUTORIALS, 14:00 – 17:30
T17. Network Coding: From Theory to Practice (PDF)
Room: Meeting Room 304, Level 3
Presenters: Frank Fitzek (Technical University Dresden) & Muriel Medard (MIT)
T18. Wireless Caching towards 5G: Network Coding and PHY Considerations (PDF)
Room: Meeting Room 406, Level 4
Presenter: Petros Elia (EURECOM France)
T19. Understanding Small Cell Networks: The Present and The Future (PDF)
Room: Meeting Room 405, Level 4
Presenters: David Lopez-Perez (Alcatel-Lucent, Ireland) & Ming Ding (NICTA, Australia)
T20. Distributed Resource Allocation for 5G Communications and Networks (PDF)
Room: Meeting Room 404, Level 4
Presenters: Lingyang Song (Peking University) & Zhu Han (University of Houston)